The Vertiv Geist Monitored Rack PDU VP4N60AF is a 60A, 208V DELTA, 0U vertical rack power distribution unit with input and per Phase power monitoring. It has (12) IEC C13 and (12) IEC C19 receptacles and a 3P+E (IP44) plug providing 17.2kW of power capacity. This device offers quick access to critical power usage information down to the device level to evaluate energy usage trends and maximize uptime. It is integrated with the Vertiv Geist Next-Generation IMD which displays power data via its 128x128 high-visibility LCD. It has an internal sensor that intelligently adjusts the orientation based on horizontal or vertical installation. This includes a redundant power-sharing port that connects two IMDs in the rack and provides backup power in case of power loss. Enhanced security with a secure boot is added to the device to help ensure data and operations are protected. The units are UL-listed, TAA-compliant, RoHS certified, and individually tested for functionality and reliability.