Server Technology 48DCXC-12-2X100-A1NB
Server Tech 48DCXC-12-2X100-A1NB
No reviews yet
Condition: New
Shipping: Calculated at Checkout
Form Factor: 2U
Width: 19"
Depth: 0-18"
Total Number of Outlets: 12
Input Voltage: ~48V
Outlet Type: Stud
Current (Amps): 200A
Features: Environmental Monitoring
Features: Remote Monitoring
Features: Expansion Unit
requires primary unit: 48DCWC-12-2X100-A1NB
  • Inputs: (2) -48VDC (-40 to -60) Input Terminal Blocks (+/- & G)
  • Rated Amperage: 100A each, 200A total
  • Typical Power: 9.6kW
  • Outputs: Low Current: (8) 10A - GMT Fuses
    High Current: (4) 70A - TCP Fuses
  • Circuit Protection: GMT & TPC Fuses
  • Form Factor: 2U Horizontal x 16" Deep - 19" EIA Mounting
Download IconServerTech -48VDC Family Brochure (PDF)
  • Typical Power: 9.6kW